

Product Details:
| Capacity | 20 Kg/Hr |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Brand | Gorek |
| Power | 2 KW |
| Voltage | 220 Volts |
| Weight | 53 Kg |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Warranty | 1 Year |
| Oil Extracting Rate | 30-55% |
| Color | Silver |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Power | 450W |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
Introducing our innovative product that is Oil Press Machine, which is used to get pure & fresh Edible Oil at anywhere anytime.
Oil Press Machine is used to get pure & fresh edible oil at home. This machine is useful for different types of Oil seeds like Peanuts, Coconut, Sesame, Soybean, Walnuts, Sunflower seeds, Vegetable seeds, Flax seeds, Almond, Castor seeds, Mustard seeds etc.
There are many benefits of our oil maker machine. It is very convenient that can help you make oil any time, at any place. Due to today’s uncertain times, it is necessary to press pure and fresh oil for health consideration. This small oil maker machine is less expensive and much easier to operate.
Features:-

Product Details:
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| No. of Screws | Screw Press |
| Power | 1500W |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Brand | Gorek Technologies |
| Operation Type | Automatic |
| Usage | Commercial |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Power Source | Electric |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | SCREW PRESS |
| Power | 1500W |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | SCREW PRESS |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Body Material | 304 food grade stainless steel |
| Company Status | gorek technology |
| Noise Level | low |
| Gross Weight | 10kg |
| Model Number | GT-O1T |
| Material Grade | 304 FOOD GRADE |
| Power | 450W |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 Jars, 3 |
| Power Consumption(Watt) | 1300W |
| Usage/Application | Kitchen |
| ISI Certified | Yes |
| Model Name/Number | GTO-FP101 |
| Warranty | 2 Years |
| Color | Black |
| Voltage | 220V |
| Weight | 6Kg |
| Dimensions | 250*250*450mm |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Commercial Mixer Machine |
| Capacity | 3L |
| Wattage | 1500 W |
| Usage/Application | Restaurant |
| Number Of Blades | 2 |
| Power | 1300W |
| Material | Steel & Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Cutter Material | Steel |
| Weight | 6Kg |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Type | Electric |
| Cut Style | Straight Cut |
| Body Material | Stainless Steel |
| Thickness | 9 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Packaging Size | 2.5 kg |
| Brand | McCain |
| Coating | Uncoated |
| Application | Cutting |
| Base Ingredient | Potato |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Commercial Mixer Machine |
| Capacity | 3L |
| Wattage | 1500 W |
| Usage/Application | Restaurant |
| Number Of Blades | 4 |
| Power | 1300W |
| Material | Steel & plastic |
| Body Material | Steel and Plastic |
| Weight | 6kg |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Electric Motor | 1300W |
| Weight | 6kg |
| Brand | Gorek Technologies |
| Suitable for | Onion, Ginger, Potato |
| Blade | 2 |
| Bowl | 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension | 250*250*450mm |
| Voltage Supply | 220V |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Electric Motor | yes |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | 1300W |
| Weight | 8kg |
| Brand | gorek technologies |
| Suitable for | Onion, Ginger, all Vegitales, Potato |
| Blade | 4 |
| Bowl | 1 |
| Dimension | 250*250*450mm |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | food grade |
| Application | Mixing |
| Material | Stainless steel |
| Machine Power | 1300W |
| Weight | 6 Kg |
| Frequency | 120 Hz |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | gray, black |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3.5 Liter Bowl |
| Material | Plastic and Steel |
| Usage/Application | Kitchen |
| Cutting Method | Slice |
| Color | Silver |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Automation Grade | Food Grade SS |
| Dimensions | 250*250*450mm |
| Weight | 8kg |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Usage | Wet & Dry Grinding |
| Number Of Speeds | 5 |
| Capacity(Litre) | 3.5 Ltr |
| Type | Food Processor |
| ISI Certified | Yes |
| Weight | 6 Kg |
| Color | Gray & Black |
| Warranty | 2 Year warranty |
| Certification | ISI |
| Housing | Stainless Steel, Plastic |

Product Details:
| Usage | Wet & Dry Grinding |
| Number Of Speeds | 5 |
| Capacity(Litre) | 3.5 Ltr |
| Type | Food processor |
| ISI Certified | Yes |
| Weight | 6 Kg |
| Color | Gray & Black |
| Warranty | 2 year |
| Certification | ISI |
| Housing | Stainless Steel, Plastic |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Shapes | Small size |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | 1300W |
| Blade Sizes | 0.5 feet |
| Suitable for | Potato, Ginger, all Vagetable cutting, Onion |
| Material | Platic & Steel |
| Voltage Supply | 220V |
| Power Consumption | 1-2 Unit per hour |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 1.5 HP |
| Capacity | 2.5 liter |
| Usage/Application | Domestic |
| Automation Grade | Automatic |
| Suitable for | Orange, Mango, Pineapple |
| Contact Parts Material | Stailess Steel |
| Frame Material | Stainless steel |
| Material | plastic heavy material |
| Phase | SIngle Phase |
| Brand | Gorek Technologies |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 1 Kg |
| Brand | Gorek Technologies |
| Color | Black and Gray |
| Size/Dimension | 250*250*450mm |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single Phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |