

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 750W |
| Body Material | SS 304 |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Company Status | Gorek Technologies |
| Gross Weight | 12Kg |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 600W |
| No. of Screws | Screw Press |
| Capacity | 2 ton/day |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Peanut Oil Extraction |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
| weight | 600W |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600W |
| No. of Screws | SCREW PRESS |
| Operation Type | Automatic |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Domestic Expeller |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 1200W |
| No. of Screws | SCREW PRESS |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 3000W |
| No. of Screws | Screw Press |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 80Kg |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | screw press |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Body Material | stainless steel |
| Gross Weight | 80kg |
| Model Number | gt20245 |
| Material Grade | food grade |
| Power | 3000W |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 400W |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Oil Maker Machine is used to get pure & fresh edible oil at home. This machine is useful for different types of Oil seeds like Peanuts, Coconut, Sesame, Soybean, Walnuts, Sunflower seeds, Vegetable seeds, Flax seeds, Almond, Castor seeds, Mustard seeds etc.
There are many benefits of our oil maker machine. It is very convenient that can help you make oil any time, at any place. Due to today’s uncertain times, it is necessary to press pure and fresh oil for health consideration. This small oil maker machine is less expensive and much easier to operate.
Features:-

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | screw Press |
| Power | 600W |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |

Product Details:
| Capacity | 20 Kg/hr |
| No. of Screws | 1 Screw |
| Power | 2000Watt |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Brand | GOREK TECHNOLOGIES |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | Peanuts, coconut, sesame, mustard, soybean, walnuts, sunflowers, flax seeds, almond |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Capacity Per Hour | 200 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| No. of Screws | Screw Press |
| Power | 1500W |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | up to 5 ton/day |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |